Atrakcje

Spływy na Budkowiczance organizowane są na odcinkach Trzebiszyn, Tuły, Nowe Budkowice, Stare Budkowice, Zagwiździe, Murów, Okoły, Krzywa Góra. Każda miejscowość posiada w swoich zasobach coś cennego i ciekawego pod względem przyrodniczym, historycznym jak i kulturowym wartego pokazania.

Po spływie można zorganizować na terenie wypożyczalni nad brzegiem Budkowiczanki lub  zabytkach w Zagwiździu grilla lub ognisko połączone z zwiedzaniem Sali Regionalnej w Zagwiździu lub udziałem w grze terenowej „Poznaj zabytki Zagwiździa”. Dla przyjezdnych z „daleka” istnieje możliwość przenocowania w gospodarstwie agroturystycznym. Ponadto można skorzystać z pakietu Zagwiździańskich  atrakcji np.: wycieczka bryczką po lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, zwiedzanie Ogrodu Botanicznego z czakramem II stopnia, nauką wędkarstwa, pokazem  i degustacją miodu z pasieki lub wycieczką rowerową szlakiem historyczno – przyrodniczym.

Zagwiździe posiada wszystkie te cechy, a nawet i więcej. Dowodem na to może być fakt, iż sołectwo od 2015 roku jest w sieci 13 Najciekawszych Wsi Opolszczyzny, a w 2016 roku zdobyła tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej.
O tym wszystkim można dowiedzieć się na stronie www.zagwizdzie.pl  w poszczególnych zakładkach np.:

  • Huta Żelaza (Sala Regionalna0,

 

Zabytki w Zagwiździu www.kajaki.zagwizdzie (1) (zagwizdzie.pl)
Zabytki w Zagwiździu www.kajaki.zagwizdzie (2) (zagwizdzie.pl)

  • Kościół pw. NSPJ w Zagwiździu (nominowany w krajowym konkursie „Zabytek Zadbany”,Kościól pw. NSPJ w Zagwiździu
    Kościółpw. NSPJ w Zagwiździu widok bryły
  • Ogród Botaniczny w Zagwiździu (I miejsce w wojewódzkim konkursie Kwitnące Opolskie)Ogród rododendry20.05.2013 (12)
    DSCF1825