Stobrawa – trasy

Trasa jest na 5 – 6 godzina i długości 16 km. W tym oczywiście 2 przerwy przy moście w Siedlicach i Karłowicach. Koniec spływu w Starych Kolniach u zbiegu Budkowiczanki i Stobrawy. Od tego miejsca można płynąć jeszcze 1,5 godziny, aż  za miejscowość Stobrawę.

Mapa spływu Stobrawy Krogulno - Stere Kolnie

 

Spływ rozpoczynamy za mostem drogi krajowej 500 na północ od Krogulna.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (91) (zagwizdzie.pl)

Od mostu drogi krajowej płyniemy 1,5 godziny wąskim jak na tą rzeką odcinkiem ok. 4 – 6 metrów szerokości, aż do mostu opodal miejscowości Siedlice. W nurcie rzeki jest sporo roślinności co do końca lipca nie przeszkadza, a wręcz daje możliwość popływać w slalomie. Na tym odcinku leżą 3 wrośnięte w skarpy drzewa, które można nie wychodząc z kajaka „przeszurać”. Od sierpnia do mostu w Siedlicach jest odcinek bardzo mocno porośnięty, więc można zacząć spływ z mostu w Siedlicach.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (107) (zagwizdzie.pl)

W Siedlicach w cieniu mostu można zrobić przerwę np. na posiłek.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (6) (zagwizdzie.pl)

Od mostu w Siedlicach rzeka jest nieco szersza i po 1 kilometrze jest zastawka, gdzie przy normalnym stanie wody nie wychodząc z koryta rzeki można przerzucić kajak przez betonowe „zęby”.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (15) (zagwizdzie.pl)

Na tym odcinku, aż do mostu i punktu pomiaru wody w Karłowicach mamy dwa leżące drzewa i jeden próg wodny (30 cm), który przy tym stanie wody można spokojnie przepłynąć.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (23) (zagwizdzie.pl)

Na pierwszym moście przed Karłowicami (punk pomiaru wody) jest dobre wyjście z wody. W tym miejscu można również zakończyć krótką trasę (dla dzieci z Siedlic do Karłowic).

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (30) (zagwizdzie.pl)

Za mostem przepływając przez Karłowice po prawej stronie widzimy wieżę zamku. Za drugim mostem w Karłowicach rzeka na odcinku ok. 300 metrów jest wąska z wieloma krętymi wąskimi przesmykami między krzakami, i powalonymi małymi drzewami, które można spokojnie ominąć lub „przeszurać”.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (45) (zagwizdzie.pl)

Po kilometrze za mostem kolejowym jest zastawka, którą można przepłynąć  Od tego miejsca wypływając z niewielkiego lasku płyniemy przez 3 kilometry wśród kilku linii elektrycznych, które przecinają rzekę raz z jednej raz z drugiej strony.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (50) (zagwizdzie.pl)

Przed pierwszymi zabudowaniami kolonii Wapienniki jest 30 metrowy wąski fragment wyłożony kamieniami z zwisającymi wierzbami, gdzie trzeba płynąć ostrożnie, aby się jakoś przebić.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (86) (zagwizdzie.pl)

Od tego miejsca jest już lekki prąd wody, jest szeroko i rzeka staje się  prostym uregulowanym korytem, którym dopływamy do Starych Kolni. Mając domy po prawej z lewej strony wpływa nasza kryształowo czysta Zagwiździańska Budkowiczanka. W tym miejscu za wałem można zostawić samochód przed domami mieszkańców, którzy są OK.  Od tego miejsca  idąc drogą w prawo 200 metów jest sklep, parasole, ławki, gdzie można coś chłodnego zakupić i odpocząć.

Spływ kajakow Stobrawą www.kajaki.zagwizdzie (88) (zagwizdzie.pl)

Dodatkowo od tego miejsca jest jeszcze 6 km do ujścia Stobrawy do Odry. Po drodze przepływamy przez miejscowość Stobrawę i Odłogi, gdzie jest jedna śluza. Jak ten fragment wygląda nie wiem, bo nie płynąłem. Z opinii innych to szerokie koryto z nurtem, gdzie nie trzeba praktycznie wiosłować.

Podsumowanie:
Cała pokrótce opisana trasa to 5,5 godziny i można ją zaliczyć do średniego poziomu trudności wg. porównania do naszej Budkowiczanki.